Friday, May 14, 2010

Przetwarzanie u klienta a requesty do serwera

Dwa dni temu trafiłem na ciekawe zagadnienie. Mam około 166 KB danych w postaci wartość: klucz i mam taką listę odfiltrowywać w jquery ui autocomplete. Początkowo bardzo chciałem uniknąć ciągłego odpytywania serwera więc napisałem filtrowanie pełnej listy w jQuery mniej więcej tak:

source: function(request, response) {
if (cache.length > 1) {
matched = jQuery.grep(cache, function(element, index) {
return element.name.search(request.term) != -1;
});
return response(matched);
}
$.getJSON("/javascript/data.json", function(data) {
cache = data;
response(data);
});
},
Byłem szalenie zaskoczony gdy to rozwiązanie okazało się wolne! Wciąż słyszę tylko, że JavaScript jest wciąż przyspieszana, że któryś z silników prześcignął inny i potem znowu, że ktoś znowu bije rekordy szybkości JS... a tutaj takie zaskoczenie.
Generalnie pierwsze wpisanie litery pobierało wszystkie dane, które po pierwszym pobraniu, które trwało naprawdę długo potem zaczynały już szybciej się filtrować, ale nadal to było toporne. Testowałem to w Chrome 4 i powiem szczerze. To nie działało jakoś super szybko. W ogóle się tego nie spodziewałem. Jak jeszcze pomyślałem, że > 50% użytkowników wyszukiwarki to IEowcy... nie, to nie miało szans powodzenia. Nawet kiedy Chrome działało tak sobie.
Generalnie szybko zakodowałem standardową wersję z bazą danych, odpytywanie serwera przy każdej literce. Zaczęło działać naprawdę dobrze. Plusem było na pewno to, że można było ograniczyć zapytanie do 10 wyników, a nie pakowało się 166KB danych. Tego mi w sumie zabrało w jQuery, żeby był parametr do funkcji grep, który mówi po ilu elementach przerwać - może wtedy byłoby szybciej.
Podsumowując: jeżeli masz do wyboru pobrać dużo danych do JS i filtrować je u klienta, a zrobić standardowo filtrowanie po stronie serwera i odpytywać o wyniki serwer - wybierz drugie, chyba, że znasz sprytniejszy sposób zrobienia tego co ja próbowałem po stronie JS.

1 comment:

Solarte said...

Miewałem czasem dużo większe słowniki i optymalnym rozwiązaniem jest zwykle wysyłanie żądań z np 10 sekundowym opóźnieniem: podpowiedzi pojawiają się tylko jak klient zatrzyma się zastanawiając, a w pozostałych przypadkach nie obciążasz niepotrzebnie serwera.