Tuesday, May 25, 2010

MVC retro

Po powrocie z PHPCon nie mam już wątpliwości. Dla mnie MVC odeszło w zapomnienie. Przygotowana przez mnie prezentacja "Drupal Application Framework - metoda na aplikację sieciową" nie pozostawiła mi żadnych złudzeń - MVC jest dobre, ale moduł wtyczkowy jest genialny. Nigdy więcej standardowej witryny pisanej we frameworku - hook module rulez.
Już jakiś czas temu przeczuwałem, że model w jakim rozwija się wtyczki w Drupalu zrewolucjonizuje mój sposób patrzenia na development w PHP. Nie spodziewałem się jednak, że moje podejście zmieni się aż tak radykalnie. Dzięki "Wprowadzenie do implementacji architektur plug-in w PHP" Damiana Tylczyńskiego utwierdziłem się w przekonaniu, że MVC to za mało, a pisanie we frameworkach jest dobry wyłącznie dla bardzo customowych rozwiązań.
Wszystkim więc z tego miejsca polecam swoją Szkołę Developerów Drupala i zapoznanie się z korzyściami płynącymi z takiego modelu tworzenia oprogramowania!

1 comment:

Anonymous said...

Nie wpadałbym w zachwyt. Fajnie i szybko stawia się serwisy na Drupalu, ale ... No właśnie, zawsze jest jakieś "ale" ;) Super, jeśli klientowi wszystko pasuje, ale rzadko kiedy tak jest - poczynając od themes (oczywiście można modyfikować istniejące ale jest to czasami bolesne) aż po dodatkowe moduły (instalowałem niedawno moduł weather, klient kazał od razu go wyrzucić bo stwierdził że wygląda tragicznie). A jeśli modułu nie ma ? Pisać go od zera ? To już trzeba wiedzieć jak i mam wrażenie że łatwiej i szybciej byłoby napisać analogiczny kod dla witryny utworzonej za pomocą dobrego frameworku - i to jest jak dla mnie lepsze i szybsze rozwiązanie i być może nawet bezpieczniejsze (poprawki co prawda są wydawane ale będziesz je instalował dla każdej postawionej witryny ?)
No i jeszcze wydajność - PHP mistrzem wydajności nie jest i witryna Drupalowa zabiera 90% więcej zasobów niż analogiczna witryna "frameworkowa" (w końcu wraz z CeeMeSem dostajemy wiele rzeczy których nie potrzebujemy w danym przypadku).
MVC nie odeszło w zapomnienie, ma się dobrze i nie wygląda na to by coś się miało tu zmienić.
Zazdroszczę entuzjazmu, Drupal ma wiele plusów ale ... "ważne by te plusy nie przesłoniły Wam minusów" ;)