Monday, May 11, 2009

Rozszerzenia w Google Chrome - framework rewolucja

Ostatnio zostałem wiernym czytelnikiem strony developerów implementujących rozszerzenia do Google Chrome. Pewne elementy API są zaimplementowane już w całości, inne tylko w części. Jedną z dostępnych już dziś funkcjonalności jest ładowanie content scripts - elementów rozszerzeń napisanych z użyciem JavaScript.
Ich działanie opiera się na ładowaniu do przeglądarki dowolnego skryptu js działającego na stronie. Pisanie dużych ilości kodu w JavaScript jest bardzo żmudnym zadaniem, ale od czego są narzędzia i biblioteki pokroju jQuery ?
Postanowiłem zrobić mały eksperyment i nieco zmodyfikować przykład z dokumentacji. Na początku ściągnąłem i w pierwszej kolejności do mojego skryptu załadowałem plik jquery.js, dopiero w drugiej właściwy skrypt JavaScript podmieniający rysunek z google.com na logo komiks "Windows to Chrome" jednak pisząc skrypt z wykorzystaniem składni jquery. Efekty możecie obejrzeć poniżej lub spróbować sami.
Efekt działania skryptu.

Kod plików stanowiących trzon rozszerzeniaJeżeli chcesz spróbować samemu uruchomić rozszerzenie jego kod znajdziej pod tym linkiem. Jedyne co musisz zrobić to wypakować je do jakiegoś folderu i podać ścieżkę do katalogu, w którym znajduje się manifest.json. Powiedzmy, że był to C:\chrome_comics. Wtedy polecenie, które musisz wykonać w zależności od tego gdzie w Twoim systemie zainstalowal się Google Chrome będzie wyglądało mniej więcej tak:

C:\Users\Username\AppData\Local\Google\Chrome\Application\chrome.exe
--enable-extensions --load-extension="C:\chrome_comics"

Co z tego wynika ? Możliwość wykorzystywania w pisanych przez siebie wtyczkach takich bibliotek jak jQuery, Mootools, Dojo, Qooxdoo, Prototype biorąc pod uwagę ich możliwości, ilość dostępnych wtyczek, sposób wjaki przyspieszają i ułatwiają pisanie kodu JavaScript oraz stworzone na ich bazie biblioteki, ogrom tego wszystkie daje pojęcie jak wielki potencjał tkwi w GoogleChrome. Już na samym początku, Google bez wysiłku daje developerowi rozszerzeń ogromne pole do popisuj po raz kolejny genialnie wykorzystując istniejące już, wszystkim dobrze znane, lubiane, dojrzałe i świetnie mające się dziś biblioteki JavaScript. Moim zdaniem genialne posunięcie.

Domyślam się iż zaraz odezwą się użytkownicy GreaseMonkey, którzy powiedzą, że "to już było". Dla mnie osobiście jest to odkrycie nie z tej ziemi. Pytanie tylko czy Google widząc potencjał takiego rozwiązania pozostawi dołączanie kodu bibliotek do wtyczek developerom czy też wyposaży w nią przeglądarkę. Biorąc pod uwagę zasadę DRY oraz fakt iż nie lada marnotrastwem byłoby ładowanie do powiedzmy co 3 wtyczki jquery do co 5tej mootools to dość rozsądne wydaje się wyposażenie w najnowsze wersje przeglądarki albo stworzenia API, gdzie samemu można wgrać skrypty ogólnodostępne dla wszystkich wtyczek.
Biorąc pod uwagę iż przeciętny user będzie posiadał około 10 wtyczek załadowanie 3 bibliotek jQuery i 2 Mootools, przez każdą wtyczkę z osobna pamięci miija się z celem.

No comments: