Sunday, July 4, 2010

Architektura typu plugin

Tworzyłem już naprawdę wiele stron wykorzystując frameworki MVC. Klocuszek po klocuszku, trybik po trybiku konstruowałem żmudnie kolejne mechanizmy, bloki, elementy, funkcje, klasy, obiekty, widoki, modele, kontrolery.
Jednak czy znasz to uczucie kiedy trafiasz na aplikację, która ... jest tym czego dokładnie szukałeś. Nie? Ja też nie ponieważ często trafiam na aplikację, która prawie jest tym czego dokładnie szukałem. Czasami widzisz program, który robi to co chcesz tylko, z grubsza zmieniłbyś w nim kilka drobiazgów. Co pozostaje zrobić w takim przypadku?
Można napisać bardzo podobny program od zera, jednak szlak Cię trafia że wynajdujesz koło na nowo tylko dla kilku detali.
Można spróbować przerobić toola, ale utrzymywanie swojego forka to wciąż uciążliwe i czasochłonne zadanie.
Rzadko istnieje trzecia opcja - możesz napisać plugin, który przekształci produkt pod Twoje potrzeby.
Na PHPCon 2010 dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja "Wprowadzenie do Implementacji Archietktury typu plug-in". Emocje z nim związane były różne jednak mam wrażenie, że Ci, którzy nie do końca byli zadowoleni przeoczyli fakt iż moja prezentacja o Drupalu była właśnie o architekturze typu plug-in.
Drupal pozwala Ci zupełnie z zewnątrz, z poziomu własnego pluginu, zaingerować w najgłębsze mechanizmy. Wszystko dzięki dziesiątkom hooków, które udostępnia na różnych poziomach abstrakcji.
Jeżeli masz pomysł na przerobienie Drupala prawdopodobnie wystarczy, że napiszesz swój własny plugin i wszystko uda Ci się uzyskać w żaden sposób nie ingerując w oryginalny kod Drupala. Do tego nie będziesz musiał budować podstawowych mechanizmów, takich jak: użytkownicy, newsy, kategorie, menu, treści od nowa. Po prostu skorzystasz z istniejących, a miejsca, w których Ci nie odpowiadają - zmodyfikujesz.
Unikniesz w ten sposób wynajdowania koła na nowo. Polecam każdemu, kto zastanawia się czy skorzystać z gotowego CMSa czy wybrać framework, spróbować Drupala (jako frameworka programistycznego of course :))

No comments: