Thursday, February 5, 2009

Drupal - what the stuff !

Jestem pod wrażeniem. Chyba główną wadą tego fantastycznego CMSa jest fakt iż został napisany w PHP. Poza tym ideał.

Projekt, który obecnie realizuję podjąłem się napisać w Drupalu. Używam go jak frameworka i korzystam z faktu iż wiele rzeczy jest już w nim napisane. Tworzę głównie moduły, które rozszerzają lub modyfikują już istniejącą funkcjonalność. Jestem pod kolosalnym wrażeniem.

Jednym z początkowych miłych zaskoczeń były fantastyczne hooki. Nie wiem czy tłumaczyć to na polski, ale mechanizmy wpinania się w już stworzone i działające razem trybiki Drupala są fantastyczne. Doświadczyłem tego dodając do już istniejących - dowolnie skonfigurowanych formularzy rodzajów treści swoje własne pola.

Formularz tworzy się w sposób niemalże banalny. Wszystko z czym do tej pory zetknąłem się w Drupalu to tablice. Formularz, Schematy tabel, Router (o ile tak można to nazwać), który tam nazywany jest i wymieszany z systemem menu - są to po prostu ogromne tablice danych ... które posiadają swoją składnie i do których każdy moduł może coś dodać.

Używanie całego wyposażenie Drupala (sticky headers, sorting tables) jest banalne choć czasem wymaga zrozumienia temat dość dogłebnie jak na przykład we wspomnianym sorting tables - mechanizm jest bardzo rozbudowany. Wszystko jednak działa naprawdę świetnie. CMSa rozszerza mi się o nowe funkcjonalności bardzo przyjemnie i łatwo :)

Czuję że chciałbym zacząć używać Drupala jako frameworka w tworzonych przeze mnie projektach. Jego twórcy zrobili na dole świetną skrzynkę z narzędziami za pomocą którego zrobili fantastycznego CMSa, a używanie tej skrzynki z narzędziami to naprawdę prawdziwa przyjemność i masa różnych zaskoczeń co do tego jak "coś tam zrobić".

Wszystkim, którzy będą musieli kiedyś zrobić witrynę z dość nietypową funkcjonalnością polecam Drupala !

1 comment:

Anonymous said...

mozna prosic o jakies poradniki / kurs developingu dla drupala?