Friday, November 7, 2008

Konfigurujemy VPS - komentarz

Dziś natrafiłem na szalenie ciekawą serię artykułów zatytułowaną Konfigurujemy VPS

Bardzo ciekawy temat, z przykładowymi obrazkami i rzetelnymi wyjaśnieniami. Szalenie zainteresowało mnie php-fpm. Muszę się mu przyjrzeć.

Odniosę się tutaj do Shared Hostingu. Zastanawiam się, czy ktoś bawi się w VPS na Apache. O ile w przypadku Shared Hostingu Apache jest po prostu - najlepszym wyborem o ile dla mnie wybór na VPSa jest oczywisty (na pewno nie Apache).

Fantastycznie zareklamowane postawienie na wejściu nginxa z przekierowywaniem ruchu do Apache - trzeba spróbować :) Co do PHP - wspomniał bym o kilku drobiazgach. Primo. Przyśpieszyć go można używając np. XCache lub APC. Do VPSa są po prostu świetne (APC okazuje się słabsze przy serwerze, z kilkoma tysiącami kont, na których po prostu wysiada).

Jeżeli o spawnowanie procesów FastCGI chodzi - dla wielu kont zżerają znacznie więcej pamięci niż mod_php na Apache i niestety przy użyciu do nich dodatkowo suexec po prostu serwer musiałby być maszyną rodem z TASKu, żeby móc to obsłużyć.

Gdyby chcieć mieć shared hosting ze spawnowanym PHP vis user z XCachem dla każdego usera z osobna - potrzebna byłaby POTWORNA maszyna.

No comments: