Saturday, November 19, 2011

Scala - scratch the surface

Nareszcie! Trafiłem na naprawdę fajne wprowadzenie do języka Scala, które ostatecznie dało mi posmak tego języka, zobligowało do za instalowania Scala IDE na komputerze i napisania kilku prostych klas, oraz fragmentu kodu.

Mowa oczywiście o Scala for Java Refugees Daniela Śpiewaka, żałuję tylko, że nie trafiłem na to trzy lata temu (wpisy są z 2008 roku), ale może to była też kwestia dojrzewania do tego języka? Nie wiem. Wiem jedno, że język jest naprawdę fajny, chociaż w przeciwieństwie do Rubego - to co napiszę zdarza się nie działać.

Język jest ogromny i jego poznawanie może mieć wyłącznie charakter stopniowy. Jest tego po prostu za dużo. Zresztą, każdy język programowania ma obszary, których nigdy nie potrzebowałeś, nie używałeś - Scala ma ich po prostu więcej.

Na razie jednak zaczynam pisać projekt w Rails-ach, a w świecie JVM przygotowuję się do Certyfikatu wydawanego kiedyś przez Sun, a teraz Oracle, dla programistów Java. Tak więc "mieszanie" sobie Scali z Javą może być niebezpieczne na tym etapie. Do następnego razu.

Thursday, November 17, 2011

PhantomJS i Ruby - czyli przygody małe i duże

No więc stało się. Jestem programistą Javy. I co z tego? A no trzeba w domu jakoś odreagować.
Na pierwszy ogień poszedł Ruby i to nie byle jaki jak 1.9.3-p0. Windowsowa paczuszka ściągnięta wprost z RubyInstaller ślicznie zadomowiła się w moim systemie operacyjnym, dając mi nawet w trakcie instalacji dodać poleceni ruby do ścieżki systemowej.

No ale nie o Rube-go chodzi tylko o chęć napisania jakiegoś drobiazgu z meta-programowaniem. No więc potrzebny jest edytor.

gem install redcar
redcar install
redcar
I moim pięknym oczom ukazał się turbo edytor RedCar - i od razu zrezygnowałem nawet z myśli o płaceniu za TextMate na Mac-u. Napisałem sobie bardzo prosty program, który pozwolę sobie dumnie nazwać klient "REST". Tak naprawdę to prawie na jedno by wyszło jakby podziedziczył po Net::HTTP, ale że miało być "meta-programowanie" to wyszło tak:


require 'net/http'
require 'uri'

class REST
def self.method_missing(m, *args, &block)
uri = URI(args[0])
Net::HTTP.start(uri.host, uri.port) do |http|
puts "Calling #{m} REST call."
return http.send(m.downcase.to_sym, uri.path)
end
end
end

res = REST.GET("http://www.google.pl/")
puts res.body


Nikt, nie mówił, że jest się czym chwalić, ale coś mnie tchnęło, żeby pobrać (a co) zawartość wyżej wymienionej strony w PhantomJS. Trwa to wieki i gdyby tak działała przeglądarka to pewnie zrezygnowałbym z Internetu, albo kazał, za korzystanie z niego, sobie płacić, ale ... na szczęście Google Chrome ładuje WebKit raz a nie za każdym razem gdy otwieram zakładkę - więc da się żyć. Na stronie projektu, gdy napisałem już skrypt w JavaScript zauważyłem, że mogę też podawać skrypty w CoffeeScript pominę więc moje wypociny w JS i podam odrazu wersję Coffee, a jak interesuje Cię co napisałem w JS to wklej sobie poniższą zawartość na stronie Try CoffeeScript i będziesz wiedział.

page = new WebPage()

if phantom.args.length == 0
console.log 'Usage: google.coffee some-url'
phantom.exit()
else
t = Date.now()
address = phantom.args[0]
page.open address, (status) ->
if status != 'success'
console.log 'FAIL to load the address'
else
t = Date.now() - t
console.log 'Loading time ' + t + ' msec'
console.log 'Page content is \n' + page.evaluate () ->
document.documentElement.innerHTML
phantom.exit()


Edytor kodu na Blogger jak zwykle daje ciała nie wspierając wstawek kodu źródłowego, ale co tam. Najgorsze, że RedCar nie ma wsparcia dla CoffeeScript, ale może się dorobi jak skończy być Alphą. No nic, czas kończyć. Na dziś starczy już tego dobrego wracamy do Thinking in Java, którego autor i tak co 100 zdanień kończy stwierdzeniem w stylu "Java to ogromny krok na drodze postępu w tej dziedzinie, ale Python i tak robi to lepiej."

P.S. Moim ogromnym odkryciem w Ruby było odkrycie, że każdy operator to metoda. Kiedyś nie mogłem znaleźć w dokumentacji co dokładnie robi ~= (czy tam =~) bo szukałem jakiegoś działu dokumentacji Ruby-Doc, który definiowałby operatory zamiast sprawdzić metodę =~ klasy String albo RegExp.